Hans Rath
Narodil jsem se ve Straelenu v Severním Porýní. Obyvatelé tohoto regionu se živí zemědělstvím a zahradničením. Kdo se nehodí ani na jedno, musí na gymnázium.
Po maturitě jsem studoval filozofii, germanistiku a psychologii v Bonnu, což podle Úřadu práce představuje solidní základ, aby se člověk jednou mohl živit jako pomocník při žních. Pracoval jsem jako čerpadlář, stavební dělník, jevištní technik, později jako divadelní kritik a analyzoval jsem scénáře.
Když mi v polovině 90. let nabídli místo v novinovém nakladatelství působícím v Německu, Česku a Maďarsku, vyměnil jsem už splacené lacláče zemědělského pomocníka za oblek s proužkem a začal pracovat ve středním managementu.

Krátce před svými čtyřicátinami jsem toho měl dost. Rozhodl jsem se zkusit štěstí v Berlíně jako autor na volné noze. Tam žiju dodnes se svou ženou Michaelou a synem Mattim.Narodil som sa v dolnorýnskom Straelene. Tento kraj obývajú ľudia, ktorí sa živia poľnohospodárstvom a záhradníctvom. Kto sa nehodí ani na jedno z toho, musí ísť na gymnázium.
Po maturite som študoval filozofiu, germanistiku a psychológiuv Bonne, čo je podľa pracovného úradu solídna báza pre budúcnosť pomocníka pri žatve. Pracoval som na čerpacej stanici, ako stavebný robotník, javiskový technik, neskôr ako divadelný kritik a jazykový redaktor scenárov.
Keď mi v polovici 90. rokov ponúkli miesto v jednom novinovom nakladateľstve s pôsobnosťou v Nemecku, Česku a v Maďarsku, vymenil som  montérky za oblek s jemnými prúžkami a nastúpil somdo stredného manažmentu.

Tesne pred štyridsiatkou som toho mal plné zuby a rozhodol som sa skúsiť šťastie v Berlíne ako spisovateľ na voľnej nohe. Žijem tam dodnes s manželkou Michaelou a so synom Mattim.